Нісенітниці від держави або як захистити свої права переселенцям?

З лютого у приймальню УГСПЛ в м. Суми звертаються переселенці, які збентежені діями соціальних працівників. Майже всі, хто приходить подовжувати свою «довідку переселенця» в органи соціального захисту населення, та пише заяви про нарахування щомісячної адресної допомоги на проживання ще на шість місяців, стикаються з непорозумінням. Людей масово відправляють до органів ДМС (міграційної служби) нібито ставити штампи на довідках. Співробітники в районних ДМС розводять руками – вони керуються виключно законодавством України.

Що поміняв Закон про переселенців?

А з 13.01.2016 р. чинності набрав Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо посилення гарантій дотримання прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» №921-VIII від 24.12.2015 р., яким були внесені зміні до Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» №1706-VII від 20.10.2014 р. Зокрема, була повністю скасована процедура звернення переселенців до територіальних підрозділів ДМС України для проставлення на зворотному боці довідок про взяття на облік внутрішньо переміщених осіб відміток про реєстрацію місця проживання, а також проведення будь-яких перевірок з боку територіальних підрозділів ДМС України. Крім того, місце проживання осіб, що перемістилися з зони бойових дій, тепер засвідчується безпосередньо саме довідками про взяття на облік ВПО. А ведення відповідної бази даних повинно забезпечуватися саме Міністерство соцполітики України.

Одночасно з набранням чинності з 13.01.2016 р. вищезазначеного Закону України, не були до цього часу внесені відповідні зміни до Порядку оформлення і видачі тієї самої довідки про взяття на облік особи, який затверджено славнозвісною постановою Кабінету Міністрів України «Про облік внутрішньо переміщених осіб» №509 від 01.10.2014 р. Саме в цьому документі передбачається необхідність відсилати всіх переселенців з органів УСЗН до ДМС України, проставляти ті самі відмітки, які там вже давно не проставляються. Доречи, деякі співробітники УСЗН все ж таки зазначають при цьому, що їхати людина в міграційну службу може, але це буде безрезультатно, признаючи тим самим абсурдність ситуації.

Найгірше в тому, що с точки зору чиновників, які керуються постановою КМУ №509, довідка без відміток про реєстрацію місця проживання не є дійсною взагалі. А це тягне за собою невиплачені пенсії та будь-які інші соціальні грошові виплати, відмову в обслуговуванні в медичних закладах, а також інші неприємності, які спіткають переселенців майже у кожній державній установі.

Хто потерпає?


В складну ситуацію потрапляють люди, незалежно від їх політичних переконань, більшість з тих, хто звертається з цією проблемою до нашої приймальні, вже по два роки живе на новому місці, в населених пунктах, підконтрольних Україні. Також з проблемою стикаються законослухняні переселенці, які змінюють своє місце проживання та повідомляють про це ограни соцзахисту, ті, хто тільки виїхав з зони АТО та вперше проходить реєстрацію. Вже не отримує щомісячну адресну допомогу велика кількість пенсіонерів, родин з дітьми, інвалідів. Саме їм ці виплати були нараховані, бо як визначено, працездатні люди, що не влаштувались на роботу за два місяці свого перебування на новому місці проживання, розраховувати на допомогу від держави не можуть. А легко знайти роботу за такий короткий термін? Тим не менш, Міністерство соцполітики звітує про сотні «фальшивих» переселенців, якім було скасовано виплати, та обіцяє на цьому не зупинятись. Люди почали приймати нелегке рішення - вертатися на окуповану частину, під обстріли, адже там є хоча б своє житло. Закрадається страшна думка – може це і є метою чиновників?..

Який є вихід із ситуації?


Незважаючи на тримісячний термін, який було надано на приведення до ладу діючого законодавства, цього зроблено не було. Порядок оформлення і видачі довідки на сьогодні залишається не зміненим. Тисячі людей кожного дня потерпають від ситуації, яку не можна навіть назвати казусом, бо в нашій країні закони мають вищу юридичну силу, на відміну від постанов Кабміну. Важко дати оцінку діям соціальних працівників місцевих, районних органів соцзахисту, які щодня, по-суті, вчиняють неправомірні дії. Ми знаємо, що дехто з них хватається за голову від відчаю, не розуміючи, як працювати в таких умовах. А дехто продовжує припиняти виплати, навіть не повідомляючи про це людину завчасно. Yа багаточисельні питання вони відповідають, що треба «трішечки потерпіти» та все поміняється на краще. До Міністерства соцполітики звертаються громадські організації з вимогами звернути увагу на те, що відбувається. Але варто знати, що тих грошей, які вже не були виплачені, людям ніхто не поверне. Захист прав внутрішньо переміщених осіб можливий тільки через звернення до суду, що і допомагають робити громадянам юристи нашої приймальні.

Володимир Виноградов, Наталія Єсіна – УГСПЛ м. Суми
Верх