Правозахисники повернули жінці пенсію, призупинену з невідомих причин

Правозахисники повернули жінці пенсію, призупинену з невідомих причин

До громадської приймальні УГСПЛ на Сумщині поступає багато звернень від пенсіонерів-переселенців, які скаржаться призупинення пенсії з незрозумілих причин.

Так, до громадської приймальні УГСПЛ у м. Суми звернулася пані З., 1947 року народження, переселенка з м. Шахтарськ Донецької області. Жінка поскаржилася на те, що територіальний орган Пенсійного Фонду України з травня 2018 р. чомусь не виплачує їй пенсію, яку вона отримувала як особа з інвалідністю 3 групи загального захворювання. Ця виплата невелика, всього 1673,34 грн, але є її єдиним джерелом існування. Юристи ГП УГСПЛ у м. Суми допомогли пані З. скласти запит до Сумського об’єднаного управління Пенсійного фонду, аби дізнатися причини неотримання пенсії. Але відповідь була доволі нечітка: «пенсія призупинена з 01.05.2018 року до отримання результатів додаткової перевірки на виконання листа від 08.05.2018 року № 16016/02-02 Пенсійного фонду України в Сумській області».

Повертати жінці накопичену заборгованість чиновники найближчим часом не збирались, тож залишалося лише позиватись до Сумського окружного адміністративного суду з наступними вимогами до відповідача - територіального органу Пенсійного фонду України:

- визнати протиправною бездіяльність Сумського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області щодо припинення нарахування і виплати пенсії.

- зобов’язати Сумське об’єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області поновити нарахування та виплату пенсії, сплатити заборгованість, яка виникла з часу припинення нарахування та виплати пенсії, а також звернути постанову суду в частині присудження виплати пенсії в межах суми стягнення за один місяць до негайного виконання.

В цій справі правозахисники акцентували увагу суду на окремих моментах: повна безпідставність припинення пенсії та відсутність чіткої відповіді чому жінка залишилася без грошей. Окреме рішення про припинення виплати їй пенсії відповідачем не виносилось, письмова інформація про припинення виплати пенсії територіальним органом Пенсійного фонду не надсилалась. Таким чином, відповідач - територіальний орган Пенсійного фонду України, припинив клієнтці виплату пенсії, не приймаючи рішення у відповідності до ч.1 ст.49 Закону України від 09.07.2003 року №1058-IV «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». Це було здійснено при відсутності судового рішення про припинення виплати пенсії і на тлі того, що жодним законом України не встановлено обмежень права на отримання пенсійних виплат осіб, які мають статус внутрішньо переміщених.

Окрім того слід зазначити, що Закон України від 09.07.2003 року №1058-IV «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» не містить такого поняття як «призупинення» виплати пенсії до отримання результатів додаткової перевірки (так зазначено у листі відповідача). Пенсійне законодавство України не передбачає також вчинення органами Пенсійного фонду України таких дій, як призупинення (припинення) виплати пенсії, а також не містить таких підстав припинення, як отримання інформації від Держприкордонслужби, МВС, СБУ, інших органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування.

У 28.08.2018 р. справа була вирішена окружним адміністративним судом першої інстанції позитивно - позов жінки задоволено в повному обсязі (посилання на рішення в ЄДРСР: http://reyestr.court.gov.ua/Review/76086022). Наразі рішення суду знаходиться на стадії виконання.

Правозахисники відзначають, що без виплат люди залишаються після перетину українського кордону, причому, взагалі не важливо, коли вони повертаються, на який час поїхали і де саме були: на окупованій території чи у будь-якій сусідній країні. Цього місяця до Сумської приймальні УГСПЛ було здійснено ще кілька подібних звернень, від пенсіонерів-переселенців, які зазначали, що виїжджали за кордон буквально на декілька днів, але їх пенсію було призупинено до з’ясування обставин, де наразі знаходяться ці люди. Після заяв до відповідних підрозділів Пенсійного фонду України, про те, що переселенці дійсно перебувають постійно в Сумській області та не повертались жити на окуповану територію, питання нібито вирішуються - виплати обіцяють поновити, а суму накопиченого боргу повернути пізніше - відповідно до «окремого порядку визначеного Кабінетом Міністрів України», який не існує. Але спостерігається сумна тенденція - люди вже налякані, що залишаться без пенсії через виїзд на відпочинок, відвідування рідних в іншій країні або лікування. Пенсіонери цікавляться ефективністю написання перед виїздом відповідних заяв до органів Пенсійного фонду України з зазначенням своїх намірів поїхати кудись та термінів їхньої відсутності, тож про гарантоване Конституцією України право на свободу пересування громадян України, які мають статус ВПО, не варто і згадувати.

Верх