Приймальня УГСПЛ у Сумах приєднується до заходів проти насильства

Приймальня УГСПЛ у Сумах приєднується до заходів проти насильства

Із 25 листопада по 10 грудня 2019 року Суми приєднуються до Всеукраїнської акції #16_днів_проти_насильства. Під час акції проводитимуться просвітницько-профілактичні заходи щодо формування культури гендерної рівності, попередження ризиків потрапляння у рабство, навичок протидії домашньому насильству, насильству за ознакою статі та торгівлі_людьми.

Цього місяця ГП УГСПЛ на Сумщині взяла участь у засіданні координаційної ради з питань сімейної політики, протидії домашньому насильству при виконавчому комітеті Сумської міської ради, до складу якої також входять представники Сумського обласного центру соціально-психологічної допомоги; Сумського міського центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді; КУ «Сумський міський територіальний центр соціального обслуговування (надання соціальних послуг) «Берегиня»; Сумського відділу поліції Головного управління національної поліції в Сумській області; управління освіти і науки Сумської міської ради; служби у справах дітей Сумської міської ради; Сумської місцевої прокуратури; Сумського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги; відділу охорони здоров’я Сумської міської ради. Представником ГП УГСПЛ було презентовано діяльність приймальні на Сумщині, перелік заходів та послуг, які надаються. Окрему увагу присутніх було спрямовано на складнощі внутрішньо переміщених осіб, в родинах яких також відбувається домашнє насильство, однак, як правило, жертви не мають можливості піти від кривдника, адже не мають рідних, які можуть надати навіть тимчасовий притулок. 

Зважаючи на «червоний» рівень карантинної зони, члени ради у режимі он-лайн конференції, проаналізували важливі питання стану реалізації державної програми.

Актуальність питань, що розглядались на засіданні, зумовлена гостротою проблеми такого соціального явища як домашнє насильство, яке отримало поширення в усьому світі і в тому числі Україні, не є винятком і Суми.

У січні-вересні 2021 року від структурних підрозділів Сумського районного управління поліції та управління патрульної поліції було отримано інформацію про 628 випадків вчинення домашнього насильства по відношенню до 464 осіб, з них 83,6% – щодо жінок. Відносно 64 осіб домашнє насильство вчинялось неодноразово, 10 кривдників вчиняли насильство по відношенню до декількох членів сім’ї.

Всі випадки опрацьовуються спеціалістами департаменту із залученням інших заінтересованих структур. Спільно з психологами та фахівцями з соціальної роботи Сумського міського центру соціальних служб проводяться комісійні обстеження постраждалих за місцем їх проживання або перебування, під час обстежень з’ясовуються причини та обставини вчинення насильства, визначаються види допомоги, якої вони потребують, постраждалі спрямовуються до закладів, що надають таку допомогу.

Директор Сумського міського центру соціальних служб для сім׳ї, дітей та молоді Марія Вертель зауважила, що на сьогодні до закладу надійшло 88 звернень від постраждалих від домашнього насильства, яким надані соціальні послуги.

Проведено оцінку потреб за місцем проживання 35 осіб, отримано інформаційно-консультативні послуги 41 особою, здійснюється соціальний супровід 5 осіб, представництво інтересів 2 осіб та соціальна профілактика – 2 осіб. Взято на облік з приводу домашнього насильства 29 сімей та 4 дітей.

Службою у справах дітей перевірено умови проживання дітей у 252 сім’ях, за ухилення батьків від виконання батьківських обов’язків направлено до суду 14 позовних заяв щодо позбавлення батьків батьківських прав, з 21 дитиною, яку засуджено за вчинення кримінальних правопорушень, проводиться індивідуальна робота. Наразі обліковується 37 дітей у складних життєвих обставинах, із них: 8 дітей направлено до Сумського центру соціально-психологічної реабілітації дітей області, 6 – до родини патронатного вихователя та 7 – до КНП Сумської обласної ради Сумський обласний будинок дитини.

Значна робота проводиться Сумським місцевим центром з надання безоплатної вторинної правової допомоги: у 2021 році надійшло 151 звернення, із них: 135 – про надання юридичної консультації та 16 – вторинної правової допомоги.

За повідомленням сектору протидії домашньому насильству відділу превенції Сумського районного управління поліції Головного управління національної поліції в Сумській області отримано 1 569 викликів, проте, підтверджено факти вчинення домашнього насильства лише у 628 з них. Станом на 01.10.2021 на обліку в поліції перебувало 528 осіб, в т.ч.: 436 – чоловіків, 91 жінка та 1 дитина. З особами, які спричинили домашнє насильство, дільничними офіцерами поліції проведено профілактичні бесіди, їх офіційно попереджено про недопустимість таких дій, складено протоколи про вчинення адміністративного правопорушення, винесено 783 термінових заборонних приписи.

Стан виконання кривдниками заходів, які містяться в термінових заборонних приписах, знаходиться на постійному контролі.

Членами координаційної ради, визначались шляхи взаємодії суб’єктів, що здійснюють заходи у сфері запобігання та протидії домашньому насильству і насильству за ознакою статі, було напрацьовано план спільних дій з урахуванням карантинних обмежень.

Особлива увага приділялась інформуванню населення стосовно прав та дій в разі існування загрози домашнього насильства, в тому числі шляхом розміщення інформаційних матеріалів в загальнодоступних місцях для населення та проведення онлайн заходів.

Велике значення мають просвітницько-профілактичні заходи з відповідної тематики, саме така робота буде проводитися з 25 листопада до 10 грудня 2021 року під час Всеукраїнської щорічної акції «16 днів проти насильства».

Отримати правову консультацію або домовитись про співпрацю та проведення заходів можна за телефоном: 095 354 98 88 або особисто за адресою громадської приймальні #УГСПЛ: м. Суми, вул. Бєлінського 2, оф. 4 (під час карантину допомагаємо дистанційно).

Громадська приймальня УГСПЛ працює в рамках Програми «Права людини в дії», яка впроваджується Українською Гельсінською спілкою з прав людини за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID).

Верх