Правова допомога переселенцям – проект, що не втрачає актуальності

Проблемні питання – життя переселенців зі Сходу України та Криму, їхня адаптація в суспільстві, потреби та порозуміння з оточуючими людьми, залишаються актуальними, як і на початку бойових дій. Так само люди вимушені і зараз лишати рідні домівки, рятуючись від переслідувань, наклепів, нескінченних обстрілів, небезпечного сусідства, постійних погроз подальшого наступу. Дехто мігрує по країні, змінюючи міста в пошуках роботи та доступного житла, бо влаштуватися с першого, та навіть з другого разу не вийшло.За даними опитувань переселенців у ЗМІ, які періодично проводяться в регіоні, відносна більшість погоджується, що найбільшу допомогу їм оказують саме громадські організації, працюючі в рамках міжнародних проектів.

Світова підтримка переміщених осіб

Супутніх проблем багато, бо деякі переселенці, коли потрапляють в незвичні умови, інший населений пункт, незнайомий регіон, не знають власних прав, не розуміють, як і де оформляти нові важливі документі, або як відновити втрачені під час бойових дій чи постійних переїздів документи. Вони не завжди знають, що робити, коли треба влаштовуватись на роботу, як правильно оформляти пенсії та інші соціальні виплати… Саме в таких випадках вони звертаються по допомогу до юристів, які працюють в рамках масштабного проекту безоплатної правової допомоги вимушеним переселенцям. Програма впроваджується Представництвом Данської Ради у справах біженців в Україні за фінансування Департаменту Єврокомісії з питань гуманітарної допомоги і захисту громадянського населення (ECHO) в 20 областях нашої держави. Партнером проекту в Чернігівській, Сумській та Полтавській областях є Чернігівський громадський комітет захисту прав людини.

Що дуже важливо для переселенців – допомога, яку вони отримують, є гарантовано безкоштовною. Кваліфіковані юристи, щоб допомагати громадянам, використовують всі необхідні засоби та можливі інструментарії правового досвіду, відстоюючи та захищаючи права, гарантовані законодавством України.

Перше болюче для багатьох питання – це саме отримання статусу ВПО – внутрішньо переміщеної особи. Які документи треба збирати, та що не мають права вимагати чиновники від громадян, чим саме підтверджувати статус, як відбувається процедура – все це доводиться дізнаватись з власного досвіду кожному переселенцю. Юристи ж підтримують, консультують та радять, як треба діяти у тому чи іншому випадку. Багатьом треба відновити документи, що були пошкоджені, отримати нові, подовжити старі, щось змінити, дописати, переоформити – куди йти з усім цим, як зробити швидше, простіше та не напоротись на людське зневаження, чиновницьку байдужість та тяганину. Спеціалісти проекту докладно відповідають, оформлюють відповідні запити та позови, роз’яснюють, як треба відповідати на різноманітні бюрократичні питання.

Проблеми вирішуються завдяки консолідації зусиль

Сумлінна праця юристів в рамках проекту DRC, і в цьому році продовжується на Сумщині, де постійно потрібна кваліфікована допомога професіоналів. Всього в області перебуває більше шістнадцяти тисяч осіб, яки були вимушені виїхати з Криму, Донецької та Луганської області. Найбільше переселенців живе у Сумах, Конотопі, Охтирці, Білопільському та Тростянецькому районах. Для того, щоб допомогти якомога більшому числу людей, проводились заходи та зустрічі не тільки в Сумах, де діє юридична приймальня, а й в населених пунктах області: Тростянці, Охтирці, Конотопі, Шостці, Глухові та інших. За останні півроку було надано більш ніж 1000 правових консультацій, які проводились на особистому прийомі, на виїзних зустрічах після проведених семінарів для переселенців, в телефонному режимі через «гарячі лінії» та в онлайн-режимі. Працюючи з різноманіттям наболілих питань, доводиться дізнаватись подробиці з життя та устрою людей на новому місці. Тож разом з юридичними консультаціями переселенці дізнаються й іншу корисну інформацію, щодо гуманітарних проектів та благодійних організацій, діючих у регіоні. Цей комплексний підхід вирішує одразу декілька питань, дещо полегшуючи пристосування та адаптацію людей в нових умовах.

Постійний безпосередній зв’язок та ефективна робота з людьми дозволяє виявляти найгостріші проблеми, які наявні у внутрішньо переміщених осіб, швидко проводити ретельний аналіз проблем, що виникають в процесі реалізації нововведень у законодавстві, виявляти загальні тенденції. За словами юриста проекту на території Сумщини Володимира Виноградова, зростаюча кількість перемішених осіб та їх правових проблем вимагають подальшого посилення діяльності щодо захисту прав громадян. Для більш ефективної роботи з попередження можливих порушень та захисту прав необхідне діяти вже зараз. Те, що переселенці бачать та відчувають підтримку громадських організацій – це чудово, але цього замало. Важливо і надалі об’єднувати зусилля усіх зацікавлених сторін, до яких відносяться правозахисники, представники неурядових організацій, державні та муніципальні органи влади. Саме разом, координуючи дії та спрямовуючи їх на результат, можна досягти ефективності в роботі та вирішенні болючих суспільних питань.

Юридична приймальня знаходиться за адресою: 40000, м. Суми, вул. Бєлінського, 2, офіс 4 (зручні орієнтири - обласна бібліотека ім. Н. К. Крупської, Спасо-Преображенський кафедральний собор, вул. Соборна).
Тел.: +38(095) 939-11-11.
E-mail: Этот адрес электронной почты защищён от спам-ботов. У вас должен быть включен JavaScript для просмотра..

Приймальні в інших областях:
Чернігівська область, 14000, м. Чернігів, вул.Горького, 57, офіс 1.
Тел.: (0462) 612-532.
E-mail: Этот адрес электронной почты защищён от спам-ботов. У вас должен быть включен JavaScript для просмотра.

Полтавська область, 36003, м. Полтава, вул. Матросова, 4, офіс 3 та Майдан Незалежности, 24, офіс 108.
Тел.: + 380996585610, +380675333070, +380502745283, +380637439663.
E-mail: Этот адрес электронной почты защищён от спам-ботов. У вас должен быть включен JavaScript для просмотра.
Верх